מסיירים בירושלים במסגרת בית הספר של החופש הגדול ופעילויות נוער // בעלות סמלית

עושים חופש בירושלים 2021 2

הקרן למורשת הכותל המערבי פועלת על פי החלטת ממשלת ישראל להבאת עשרות אלפי תלמידים לביקור חווייתי בירושלים במטרה לחזק את הקשר של הדור הצעיר לבירת ישראל, למורשתה ולכותל המערבי המסמל את געגועי העם היהודי לשוב למולדתו. במסגרת הפרויקט "עושים חופש בירושלים" אנו מציעים למסגרות של תלמידים ובני נוער ברשויות ובמועצות האזוריות מגוון מסלולי סיור בני 4-6 שעות הכוללים ביקור באתרי מורשת והיסטוריה חווייתיים, הדרכה איכותית ומגוון "הפתעות" במחיר מסובסד. התכנית נועדה לסייע לתלמידי ישראל לבקר בירושלים לאחר שנה מאתגרת שבה בוטלו מרבית הטיולים עקב מגיפת הקורונה. הסיורים במסגרת התכנית ניתנים במחיר סמלי של 5 ₪ לתלמיד בלבד – ומותנים בהרשמה מראש עד גמר התקציב.

קהלי היעד לפעילות:

 • בתי הספר של החופש הגדול (כיתות ג-יב)
 • מסגרות בני נוער בישובים ובערים (תנועות נוער, מתנ"סים וכד' לגילאי 9-18)
 • פעילות קהילתית לבני נוער (גילאי 9-18)

יש לבצע את תיאום הפעילות באמצעות הרשות / המועצה

מה כוללת הפעילות:

 • הדרכה איכותית
 • כניסה ל- 1-3 אתרים בהתאם למשך הזמן ולמסלול הסיור
 • נגן או שחקן כאשר יש יותר מ- 3 קבוצות מודרכות / מעל 75 משתתפים
 • קרטיב לכל משתתף
 • כובע אישי ממותג יחולק במהלך הסיור כמזכרת
 • אזורי קו עימות (עד 40 ק"מ מעזה על פי מפת פיקוד העורף) / ישובים בעלי אוכלוסייה מעורבת (רמלה, לוד, עכו, נוף הגליל) – 100% מעלות ההיסעים
 • שאר האזורים: 50% מעלות ההיסעים

אופן ההרשמה:

 1. ההרשמה לתכנית תתבצע על ידי אגפי החינוך או הקהילה ברשויות או במועצות. בתי ספר / מוסדות שמעוניינים להירשם באופן עצמאי, יעשו זאת לאחר תאום עם אגף החינוך בקהילה או ברשות. עדיפות תינתן לרשויות שיתאמו עלייה שכבתית של כלל תלמידי העיר על פני רישום של קבוצות בודדות.
 2. בחירת המסלולים תתאפשר ממגוון המסלולים המוצעים, בהתאם לזמינותם במועד ביצוע ההזמנה. הכניסה לאתרים המופיעים במסלולים, מותנית בזמינותם במועד המבוקש.
 3. הרישום לתכנית מחייב – החזר עבור ההיסעים יתקבל רק במקרה של עמידה בתנאי התכנית.
 4. להלן קישור לביצוע הרישום הראשוני – אנא הקפידו שהרישום יתבצע על ידי נציג אגף החינוך / הקהילה ברשות. לאחר בחינה ראשונית ניצור קשר להמשך התהליך.

הפעילות מותנית בתקציב ייעודי – אין הקרן מתחייבת להיענות לבקשה זו או אחרת בהיעדר תקציב או בכל מקרה שתראה לנכון על פי הקריטריונים שקבעה.

עושים חופש בירושלים 2021 3

כעיר שחוברה לה יחדיו

סיור בעקבות ירושלים בעבר ובהווה – כולל התייחסות לימים בהם הייתה העיר חצויה

משך הסיור: כ- 6 שעות

מסלול הסיור:

 • ביקור בשכונות הציוריות: משכנות שאננים וימין משה
 • כניסה לטיילת חומות העיר העתיקה (על החומה)
 • תצפית גג מתחם קבר דוד המלך
 • שער ציון
 • סיור ברובע היהודי
 • הכותל המערבי – זמן אישי והדרכה
 • שניים מבין אתרי הקרן למורשת הכותל, על פי זמינות האתרים במועד המבוקש (מנהרות הכותל / מרכז שרשרת הדורות המחודש / מבט אל העבר – משקפות תלת-ממד / המסע לירושלים)

גיל מומלץ: כיתות ז'-יב' (רמת ההדרכה מותאמת לגיל)

אנשים טובים באמצע הדרך

סיור בעקבות דמויות מופת שפעלו בירושלים לאורך שנות-דור

משך הסיור: כ- 6 שעות

מסלול הסיור:

 • סיור מודרך במוזיאון אסירי המחתרות
 • כיכר ספרא
 • תצפית שער יפו
 • גן בוני החומה
 • הרובע היהודי
 • מוזיאון חצר היישוב הישן
 • הכותל המערבי – זמן אישי והדרכה
 • אתר אחד מבין אתרי הקרן למורשת הכותל, על פי זמינות האתרים במועד המבוקש (מנהרות הכותל / מרכז שרשרת הדורות המחודש / מבט אל העבר – משקפות תלת-ממד / המסע לירושלים)
 • הגן הארכיאולוגי – מרכז דוידסון

גיל מומלץ: כיתות ה'-י' (רמת ההדרכה מותאמת לגיל)

עושים חופש בירושלים 2021 4
עושים חופש בירושלים 2021 5

על חומותיך הפקדתי שומרים

סיור בעקבות משחררי ירושלים במלחמת ששת הימים

משך הסיור: כ- 6 שעות

מסלול הסיור:

 • גבעת התחמושת – כולל כניסה לאחד המיצגים
 • תצפית שער יפו ועלייה על טיילת חומות העיר
 • מתחם קבר דוד המלך
 • הרובע היהודי – כולל כניסה למיצג הרובע בתש"ח
 • הכותל המערבי
 • אתר אחד מבין אתרי הקרן למורשת הכותל, על פי זמינות האתרים במועד המבוקש (מנהרות הכותל / מרכז שרשרת הדורות המחודש / מבט אל העבר – משקפות תלת-ממד / המסע לירושלים)

גיל מומלץ: כיתות ה'-יב' (רמת ההדרכה מותאמת לגיל)

ירושלים של מטה ושל מעלה

סיור בעקבות ירושלים של ימי הבית השני ותגליות תת- קרקעיות

משך הסיור: כ- 4 שעות

מסלול הסיור:

 • הרובע היהודי
 • כניסה למוזיאון הרובע ההרודיאני או למיצג הבית השרוף
 • הכותל המערבי
 • שניים מבין אתרי הקרן למורשת הכותל, על פי זמינות האתרים במועד המבוקש (מנהרות הכותל / מרכז שרשרת הדורות המחודש / מבט אל העבר – משקפות תלת-ממד / המסע לירושלים)

גיל מומלץ: כיתות ג'-ח' (רמת ההדרכה מותאמת לגיל)

עושים חופש בירושלים 2021 6
עושים חופש בירושלים 2021 7

פסיפס ירושלמי

סיור בעקבות העדות השונות בירושלים לאורך ההיסטוריה היהודית

משך הסיור: כ- 4 שעות

מסלול הסיור:

 • הרובע היהודי
 • כניסה למוזיאון חצר היישוב הישן או למתחם ארבעת בתי הכנסת הספרדיים או לבית הכנסת החורבה
 • הכותל המערבי
 • שניים מבין אתרי הקרן למורשת הכותל, על פי זמינות האתרים במועד המבוקש (מנהרות הכותל / מרכז שרשרת הדורות המחודש / מבט אל העבר – משקפות תלת-ממד / המסע לירושלים)

גיל מומלץ: כיתות ג'-ח' (רמת ההדרכה מותאמת לגיל)

מחברים את דור העתיד אל העבר

אתרי תיירות חינוכית חדשים וחידושים ברחבת הכותל המערבי

הכותל המערבי משמש סמל ממלכתי לכיסופי העם היהודי לארצו מאז גלה ממנה לפני קרוב לאלפיים שנים. הוא אינו רק סמל לגעגועים, כי אם גם סמל לתקומת ישראל בארצו ולהגשמת חזון השיבה לארץ ישראל לאחר שנות דור. במאמר זה, אסקור בקצרה את אתרי התיירות החינוכיים שברחבת הכותל המערבי שמאפשרים לתלמידי ישראל "להיפגש" עם עברם המפואר ועם משמעויותיו. אנו מקווים כי המפגש הבלתי אמצעי יחזק את זיקתם לשרשרת הדורות הארוכה שלנו כעם ויעצים את תחושת האחריות להמשכיותה.

מרכז שרשרת הדורות // נפתח לציבור

מרכז שרשרת הדורות מציע מיצג חווייתי שממוקם בחללים תת קרקעיים המאפשר למבקר להכיר את הערכים הבסיסיים שהעם היהודי מעביר מדור לדור ואת שרשרת הדורות היהודית.

דמותו של אביתר בנאי מוליכה את הסיור הייחודי שמשולבים בו שירים מקוריים, הקרנות וידאו על קירות עתיקים ועוד. דרך סיפורו של אביתר ושל שושלת בנאי שזכתה לעלות לארץ ישראל, מועבר המסר: "את/ה בשרשרת הדורות" – המשכיותה של שרשרת הדורות היהודית ושל הערכים המשותפים לחבריה תלויה בכל אחד מאתנו, כאשר ירושלים היא הציר המחבר בין כל קצוות העם לאורך ההיסטוריה.

במהלך הסיור החווייתי, המבקרים נכנסים לחללים שבהם מיצגים מתקופות שונות: החל מימי האבות והאימהות וכלה בהיכל הזיכרון לחללי צה"ל שנפלו במערכה לשחרור ירושלים. הביקור מסתיים בכניסה להיכל האור, שבו נשזרות התקופות ונשזרים הערכים שמלווים אותנו בדרך מפתיעה ואותנטית.

משך הביקור: כארבעים דקות

המסע לירושלים // מסע אישי בזמן

אנו נוהגים ללמוד היסטוריה על פי תקופות רוחביות: תקופת המקרא, ימי הבית השני, ימי שיבת ציון ועוד. באתר המסע לירושלים, שמנו לנו למטרה לאפשר לבני הנוער להכיר את ההיסטוריה של הקהילה שאליה הם משתייכים לאורך ההיסטוריה כולה – מאז גלינו מארצנו עם חורבן הבית השני ועד שובנו אליה במאות האחרונות. היה עלינו לגלות את מסלול הנדודים של מרבית קהילות ישראל ולהציגו לאורך ולא לרוחב כנהוג. לאחר שבע שנות מחקר, מיפינו את מסלול הנדודים של הקהילות היהודיות בעולם כולו, ניפינו את הסיפורים המבטאים את הקשר שלהן לירושלים ודרמות שמציגות את האתגרים שעימם התמודדו בני הקהילות השונות.

החוויה, המציגה דרמות והיסטוריה עולמית ומקומית, מותירה את המבקר משתאה לנוכח דבקותן של החוליות שקדמו לו בשמירת המשכיותה של השרשרת ומעבירה אליו את האחריות לשמירת רציפותה גם בעתיד – כל אחד על פי תפיסת עולמו ובהתאם לאמונותיו. כל מסע מסתיים בסב המסייע לנכדו לכתוב את עבודת השורשים. אינו דומה סיפורו של הסב שעלה מאתיופיה לסיפורו של הסב שעלה ממרוקו, מרוסיה או מארצות הברית. הביקור מומלץ מאוד לקראת כתיבת עבודת שורשים, לשנת מצווה וכד'.

מנהרות הכותל // הקלאסיקה של ירושלים

אתר מנהרות הכותל היה מזמן לאתר חובה בעת ביקור בירושלים. האתר שודרג במהלך השנים האחרונות: נבנו בו חדרי הדרכה ובהם דגמים וירטואליים חדישים, נחשפו בו חללים חדשים המאפשרים לגעת בעבר ושופרו התשתיות הפיזיות והתאורה הייחודית.

לפני כשנתיים, נחנך לובי הכניסה החדיש למנהרות הכותל, ובו ניתן ביטוי ארכיטקטוני למבנה בית שטראוס – בית התמחוי הגדול שנבנה בראשית המאה ה 20 – למען יהודי ירושלים ושהיה מפעל חסד מרכזי בעיר.

משך הסיור: כשעה-שעה ורבע (בהתאם לגיל המשתתפים)

מנהרות הכותל 2 // הפתיחה בקרוב (בשנה"ל תשפ"ב)

לאחר שנים של עבודות חפירה ופיתוח, אנו נרגשים להשיק את מסלול מנהרות הכותל 2, שייפתח לביקור במהלך החודשים הקרובים. המסלול החדש עובר מתחת למסלול מנהרות הכותל הקלסי ומאפשר הצצה להווי החיים בירושלים לפני אלפיים שנים.

עם כניסתנו למסלול, נצפה בסרט שיכניס אותנו לאווירת ימי הבית השני רגע לפני החורבן. לאחר מכן, נרד לעומק של כעשרים מטרים מתחת לאדמה ונפגוש תגליות מרתקות וממצאים ששופכים אור על ימי הזוהר של תקופת הבית השני כמו גם על ימי החורבן והטרגדיה.

בין היתר, נראה חדרים מפוארים ומקוואות טהרה מרהיבים – מערכות המים בחלק מהם פועלות עד היום. נגיע אל רחוב השוק של ימי הבית השני ונעמוד למרגלות שרידי הכותל המערבי שנחשפו מתחת לרחבת התפילה לאחר 1,600 שנים שבהן לא נגעה בהם יד אדם. הביקור כולל צפייה בדגם חדשני של הר הבית ושל המקדש.

משך הביקור: כשעה-שעה ורבע (בהתאם לגיל המשתתפים)

מבט אל העבר // בית המקדש והר הבית בתלת ממד

הצורך להעביר זיכרון מדור לדור על אף שאין יכולת לראותו מציב אתגר גדול ומשמעותי – ודאי במציאות של המאה ה 21 – שבה אנו מורגלים ללמידה חווייתית הנעזרת בהמחשה ויזואלית.

"מבט אל העבר" הוא אתר ייחודי שנועד לאפשר לכל תלמיד ולכל תלמידה לראות בעיניים את מה שאיננו קיים עוד במציאות, בקנה מידה המדמה את המציאות הממשית. לאחר מחקר ארוך שהתבסס על מקורות היסטוריים וארכיאולוגיים ועל מסורת שעברה מדור לדור, פיתחנו חוויית מציאות מדומה שבמהלכה כל משתתף מבקר בהר הבית ובבית המקדש. משקפי התלת ממד מאפשרים תנועה של 360 במרחב והצצה אל הפאר ואל ההדר של המבנה החשוב ביותר בימים עברו.

לאחר הביקור, קל יותר להבין מהו הכותל המערבי של הר הבית ומהם ממדי החורבן, לדון בסוגיות שונות שהביאו לחורבן הבית ושרלוונטיות גם לימינו אנו ועוד.

משך הביקור: כרבע שעה

רחבת הכותל המערבי // לא רק זמן חופשי

אנו עדים לכך שפעמים רבות הביקור ברחבת הכותל מוגדר לתלמידים כזמן חופשי ואינו כולל הדרכה מסודרת. אין חולק על כך שאי אפשר להגיע אל הכותל ולא לתת זמן אישי, אך מומלץ מאוד לייחד גם כמה דקות להדרכה שתבהיר לתלמידים מהו הכותל המערבי ומה משמעותו לנו כעם וכחברה וכד'. לא אחת, אנו פוגשים תלמידים המתארים את הביקור בכותל כחוויה משמעותית, אך בד בבד ככזו שקשה להם מאוד להגדיר במילים. רבים מהם מתקשים לתאר מה מסמל הכותל בעיניהם, ואפילו מהו הכותל ברמה ההיסטורית לאומית. כחלק מהמאמץ להעצים את הביקור בכותל ולעשותו למשמעותי גם בהיבט החינוכי, הגדרנו את הביקור בכותל בכל התוכניות שאנו מציעים כביקור הדרכה וזמן אישי. אנו ממליצים לעמוד מול אבני הכותל ובעת ההתבוננות בהן למסור מידע ותוכן היסטורי, ערכי וחינוכי. כך, למשל, מול מקום כתובת הרחוב (סמטת אל-בורק), אפשר לתאר את הכותל בימי המנדט. באמצעות ראיית נדבכי הכותל השונים, אפשר לעסוק ברצף ההיסטורי ועוד.

הזרעים שנזרעים בעת הביקור ברחבת הכותל מאפשרים למורים ולמחנכים לפתח שיח המשכי ודיוני עומק בבית הספר לאחר הביקור.

הקרן למורשת הכותל המערבי, הפועלת מטעם משרד ראש הממשלה ובשיתוף משרד החינוך, חרתה על דגלה את הרצון להפגיש את בני הנוער עם ההיסטוריה, עם הערכים ועם המורשת הגלומים בכותל המערבי בדרך בלתי אמצעית. כגוף חינוכי ממלכתי, אנו פועלים לאפשר לכל אחד לפגוש את ירושלים שלו ולהרגיש בה בבית, זאת באמצעות הדרכה מותאמת לכל קהל יעד.

לתיאום הדרכות ופרטים נוספים: www.thekotel.org .

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

שתפו את הכותל מהבית

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב email
מייל
שיתוף ב whatsapp
וואצאפ

בסיור כזה עוד לא השתתפתם- מנהרות הכותל אצלכם בבית!

הקרן למורשת הכותל המערבי גאה להשיק את מנהרות הכותל 360LIVE , היישר לסלון ביתכם.

במיוחד בשבילכם, צולם אתר מנהרות הכותל בטכנולוגיה חדשנית וייחודית המאפשרת ביקור מלא באתר מבלי לצאת מהבית.

אנחנו מזמינים אתכם לשעת איכות בבטן האדמה – סיור מרגש בתלת-מימד עם מדריך צמוד שיקח אתכם אל צפונות הכותל המערבי התת-קרקעיות ואל ההיסטוריה המרתקת של העם היהודי.

הסיור מותאם לקבוצות וליחידים ומשלב סרטונים ואמצעי המחשה ייחודיים, לצד סיור "בשטח" בתלת-ממד.

הסיור יודרך על-ידי מיטב המדריכים ובמהלכו תוזמנו לשאול שאלות ולקבל מענה אישי.

נגן וידאו

בואו לפסוע יחד איתנו לאורכו של מסלול מנהרות הכותל המלא, לבקר בחללים תת קרקעיות נסתרים, לעמוד מול מקום קודש הקודשים ולעבור בתעלת מים חשמונאית – כמובן מבלי להירטב ובלי לצאת מהבית.